از رئیس دانشکده حقوق دانشگاه تهران چه سؤالی دارید؟
زمان انتشار: ۱۳۹۰/۱۲/۰۴ ساعت چاپ مطلب

 آقای دکتر سید فضل الله موسوی ریاست محترم دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ۲۵ اسفند مهمان تبصره هستند. با ما در این مصاحبه شریک شوید. سوالات و اگر دوست دارید مشخصات خود را برای ما بفرستید.

 

نظرات
۱۸ دیدگاه
 1. شیخ الاسلام گفت:

  سلام.
  متاسفانه در اغلب دانشکده های حقوق، واحد حقوق بین الملل را اکثر دانشجویان به عنوان یک درس صرفا حفظی و بدون بازده می شناسند.
  به نظر شما چطور می توان در کلاس ها طوری این درس را ارائه داد که دانشجویان به صورت عملی با آن مواجه شده و مثل حقوق خصوصی و.. بتوانند در مسائل آن تفکر،استدلال و نظریه پردازی کنند؟

 2. ا.بکشلو گفت:

  سلام علیکم

  استاد به نظر شما کسی که می خواهد در رشته ی حقوق بین الملل تحصیل کند ؛ برای مقطع ارشد و دکتری ؛ دانشگاه های ایران بهتر هستند یا خارج از کشور ؟ (با توجه به این که این رشته بسیار حساس است و برای منافع کشور حیاتی است … )

  ممنون

 3. با سلام
  نظر شما در مورد بازنشستگی اساتید پیشکسوت دانشکده حقوق چیست؟ اینطور که می بینیم رتبه دانشکده حقوق دانشگاه تهران در بازنشستگی اساتید از همه دانشگاهها بالاتر است و خیلی از این بازنشستگی ها در زمان ریاست شما اتفاق افتاده. آیا شما از طرفداران این اتفاق بوده اید؟

 4. آقای دکتر موسوی!
  متاسفانه دانشکده تحت ریاست شما رکورد بالایی در حذف و بازنشستگی استادان داره. یه سریشون که قبل از ریاست شما بازنشسته شدن مثل دکتر ازمایش و دکتر کاتوزیان. ولی در زمان ریاست شما تعدادبیشتر شد. باید بهتون تبرک بگیم. دکتر اشوری. دکتر عراقی. دکتر ممتاز. دکتر صفایی و اخیرا هم از یکی استادای جزا شنیدم دکتر رهامی. واقعا از شما سوال دارم. با این دانشکده سوت و کور میخواین چطوری از عهده این همه دانشجو بربیاین؟

  • اسماء گفت:

   جو سازی می فرمایید. من فکر می کنم با توچه به ماهیت محتوایی سایت، سوال ها باید مرتبط به تحول علم حقوق( حالا خصوصا در رشته ی بین الملل) یا موارد مدیریتی در این چهت باشه

 5. سلام و ارادت
  جناب دکتر این سوالی که می پرسم نه حقوقیه و نه سیاسی بلکه صرفاً سوالی مدیریتی و مرتبط با توانمندی های یک مدیر لایق و توانمند است.
  به نظر شما آیا نقش یک رئیس در هر سیستمی، به عنوان یک هادی یک راهنما و یک تنظیم کننده باید منحصر به گوشه نشینی در اتاق ریاست باشه؟
  مفهوم تحول که یک رئیس قابل می تونه با خودش به همراه داشته باشه آیا صرفاً باید منحصر به تغیر کاربری مکانی(بوفه ی سابق) و پخش اذانی باشه؟ البته ما مسلمانیم و بر سر اعتقاداتمان و خرسندیم از تحولات مذکور، اما حرف حسابم اینه که چرا فقط ظاهر قضیه رو درست می کنیم و رسالت دانشگاه و اون هم دانشگاه تهران که مجمع نخبگان ایرانه رو فراموش میکنیم! من سوالم اینه که چرا شما وجهه همتتون را صرفاً منحصر کردید به مسایلی که ظاهریه، چرا علم و پیشرفت علمی رو ما به طور محسوس در دانشکده نمی بینیم. مثلاً همین موسسه حقوق جزا و جرم شناسی، چه کارایی ای جز جایی برای کپی پیست از پایان نامه برای تحقیقات دانشجویان داره؟ چند تا طرح پژوهشی تا حالا انجام دادن؟ چند نفر از دانشجویان ارشد و دکتری رو مشغول پژوهش کردن؟ و هزاران سوالی که اگر هنگام خواب با خودتون محاسبه النفسی داشته باشید در می یابید. این عرایض بنده فقط بیان مشکل بود. فعلاً راهکاری برای حل اونا نمی دم، تا ببینم از انتقاد خوشتون میاد یا مثل بقیه ی مدیرای مملکتمون، ناخوش می دارید و دوست دارید مدح و ستایش بشید(یحبون ان یحمدوا بما لم یفعلوا…). علی ای حال، مطالب فوق رو به مثابه ی یک رنج نامه قلمداد کنید که حرف دل همه ی دانشجویان با خیال و به فکر اعتلای مملکت اسلامیمونه.
  والسلام علیکم و رحمه الله

 6. قاسمی گفت:

  با توجه به اینکه شما استاد حقوق بین الملل هستید
  اگر مجددا بخواهید برای ارشد یا دکتری ثبت نام کنید آیا همین رشته را انتخاب می کنید؟ چه دلایلی برای اولویت بین الملل بر گرایشهایی مثل جزا و خصوصی دارید؟ متشکرم

 7. سلام استاد
  راستش فکر می کنم اینجا ایرانه
  و فکر می کنم این ایران یک فرهنگ آیین و ارزش هایی داشته باشه
  حالا سوالم اینه چرا استادای دانشکده ما این قدر به این کشور و ایین و ارزشش خیانت می کنن؟ چرا همکارهای شما از بیت المال این مملکت حقوق می گیرن و این طور بی محابا به ارزش های کشور خیانت می کنن؟ لطفا نگید دنبال بحث علمی هستند که امروز روز همه دنیا می دونن لیبرالیسم و پوزیتیویسم یکسری اندیشه های مرده است و تا اونجایی که من می دونم در هر دانشگاه و مرکز علمی جز دانشگاه ها و مراکز به اصطلاح علمی ما جهان سومی ها، صحبت از دروان پسا مدرنیسم و اندیشه های نوین ارزشگرا و بخصوص فرهنگ گرا با تاکید بر ادیان و معارف وحیانی می باشد.

 8. با سلام.

  بنده انتقاد اساسی به مدیریت دانشکده حقوق دانشگاه تهران دارم.

  یکی از دانشجویان دکتری چند وقت پیش به بنده می گفت: هر روز دارم بی سواد تر می شوم.

  به نظر می رسد پویایی و نشاط در محیط علمی که یکی از فاکتورهای رشد و توسعه است در دانشکده حقوق دانشگاه تهران غیرمحسوس است.
  سالانه چه تعداد کنفرانس ملی یا بین المللی حقوق را برگزار می کنید؟ چند سخنران نخبه حقوقی را دعوت می کنید؟ چقدر به آموزش مکمل ها (روش تحقیق، روش کاریابی پس از فارغ التحصیلی، …) می پردازید؟ سالانه چند بار دانشجویان در فضایی صمیمی با اساتید ملاقات و نشست دارند؟ کدام کار پژوهشی جدی را انجام داده اید که با مشارکت خود دانشجویان باشد؟ و …. یک شاهد مثال زنده تر همین بس است که دنیای حقوق هر روز با چالشی جدید روبروست اما مدیریت دانشکده حقوق نه تنها به گسترش حوزه های جدید حقوق مانند حقوق پزشکی، حقوق مالکیت فکری، حقوق تجارت بین الملل، حقوق فناوری اطلاعات، … نمی پردازد بلکه ظاهرا رونق رشته های سنتی را نیز کم می کند.

  با این شرایط به نظر بنده باید تا ۱۰ سال آینده چشم بر دانشکده حقوق تهران بست و دیده ها را به دانشکده حقوق شهید بهشتی و علامه طباطبایی دوخت. البته آنها نیز پر از نقد هستند اما وضعیت رو به رشد انها بسیار بهتر از دانشکده حقوق تهران است.

  من عاچزانه خواهشندم هستم اگر به نحوه اداره دانشکده های حقوق واقف هستید و نیاز روز جامعه را می دانید، این سمت ها قبول کنید و در عمل نشان دهید، در غیر این صورت به اهلش واگذار کنید. و خواهشمندم نگویید اهلش نیست، شما صندلی را رها کنید اهلش پیدا می شود.

  یک دانشجوی دلسوز حقوق – انگلستان

 9. ... گفت:

  با سلام

  چرا شما نشست های هفتگی و لااقل ماهانه با دانشجوبان حقوق برگزار نمی کنید تا از نزدیک با دغدغه های آنها آشنا شوید؟ آیا فقط می خواهید در اتاق ریاست بنشینید و فقط اگر مصاحبه ای بود صحبتی داشته باشید؟

  این است رسم مدیریت؟

 10. آقای دکتر نظر خود را درباره این خبر که اخیرا در سایتهایی مثل جهان نیوز منتشر شده و تحلیل آن بفرمایید؛

  «محمود احمدی‌نژاد در حالی حکم اعضای هیات نظارت بر قانون اساسی را صادر کرد که سخنگوی شورای نگهبان ششم اسفندماه امسال از نظر مخالف این شورا با تشکیل هیئت نظارت بر اجرای قانون اساسی توسط رئیس جمهور خبر داده بود. عباسعلی کدخدایی گفته بود که نظر شورای نگهبان در این زمینه همان نظری است که در ادوار گذشته، ‌درباره اقدام مشابه یکی از رؤسای جمهور ‌‌اعلام شده بود. کدخدایی این را هم افزوده بود که نظر مخالف شورای نگهبان هنوز به قوت خود با‌قی است و‌ جدیدا در این رابطه بررسی جدیدی انجام نشده است.
  گفتنی است که در زمان دولت اصلاحات با دستور محمد خاتمی،رئیس جمهور وقت هیئت نظارت بر اجرای قانون اساسی توسط رئیس جمهور تشکیل شد.

  متن حکم رییس جمهور به شرح ذیل است:

  جناب آقای محمد رضا رحیمی…جناب آقای دکتر سید فضل الله موسوی…
  به موجب این حکم به عنوان عضو هیات نظارت بر اجرای قانون اساسی منصوب می شوید»

  این کار چه فرقی با لوایح دوقلوی دولت آقای خاتمی دارد که برای مدتی انرژی نظام را تلف کرد و آن مسائلی که به خاطر دارید؟ کار بد اگر از بقیه باشد بد است ولی از شما بد نیست؟

 11. مرتضي گفت:

  با عرض سلام و احترام
  از طرف بچه های علوم سیاسی خواستم در صورت امکان در ارتباط با نوع نگاه و نگرش شما به این رشته توضیح دهید

 12. به نام خدای صداقت
  «کلّکم راع و کلّکم مسؤول عن رعیّته»
  ریاست و مسول دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی
  جناب دکتر فضل الله موسوی
  “ارمان شهری که قرار بود شما بزرگواران بسازید” ویران شهری شده وحشتناک تر از بم زلزله زده…
  ای کاش این فرصت برای ما هم بود تا بدون واهمه از نزدیک بغضی که از تفاوت فاحش شعار های مقدستان و عملکرد پیچیدتان شکل گرفته بود را به شما هدیه می دادیم…
  جناب دکتر همه و همه مشکلات پیشکش آیا جوابی برای وضعیت پیچیده و چند لایه پذیرش در مقطع دکتری برای دنیا و آخرتتان آماده کرده اید؟؟؟
  آیا می دانید که از یک طرف یک سری نور چشمی به اسم تبدیل بورس خارج به داخل بدون آزمون و با توافق گروه آموزشی وارد مقطع دکتری می شوند؟؟؟
  جناب موسوی مگر ملاک گزینش شما چیست که گرایشی مانند حقوق جزا و جرم شناسی امسال تنها یک پذیرفته شده دارد و از سویی شعار افزایش پذیرش هم فکرانتان کوش فلک را کر کرده است…در فروانی استعدادهای این مرز و بوم به قول خودتان تردیدی نیست پس به ناچار باید در عدالت برخی تردید کرد…وچه ظلمی بزرگتر از بی عدالتی حتی اگر تمام راهرو های دانشکده و کلاس ها را به سنگ فرشهای گران قیمت مزین کنید…
  جناب دکتر موسوی شما مسئول هستید چه بدانید و چه ندانید…اگر خود مباشر این امور هستید که فبها المراد…اما اگر کسانی دیگر مباشرند و شما مجری پس هر چه زودتر خود را از این مهلکه آخرت سوز رهایی دهید…
  گفتا تشبه بر علی کار خسان نیست صبر و تحمل باید اندر امتحانها

 13. چند سال قبل صحبتی مطرح بود مبنی بر اینکه برای دانشجویان دکتری مزایای پژوهشی در دانشکده در نظر گرفته شود. در حال حاضر تا جایی که بنده اطلاع دارم فقط سایت اینترنت مستقل وجود دارد. چرا امکان استفاده از کتابخانه به صورت قفسه باز، اتاقهای پژوهش مختص دانشجویان دکتری(شبیه دانشکده های علوم و فنی) و سایر امکانات مورد نیاز برای دانشجویان دکتری در دانشکده ما نیست؟ خودتان می دانید که کتابخانه قفسه بسته برای کار پژوهشی استفاده چندانی ندارد.

 14. مخلص شما گفت:

  اتاق دفاعیه پایان نامه دانشکده بیش از چهار ساله که تعطیله مثلا برای بازسازی و تجهیز. مگه می خواید ماهواره بسازید که هنوز تموم نشده؟ کی راه می افته لطفا؟

 15. قبولی گفت:

  سلام استاد ….تروخداااااااااااااااااااااااا یکی به من بگه تا چه رتبه ای من میتونم حقوق دانشگاه تهران قبول شم (منطقه ۳)
  ترو خدا استاد ا گه میگید حتی بگید دانشگاه علامه چطور؟
  من امسال کنکوریم تروخدا کمکم کنییییییییییییییییییید

تازه‌ترین مطالب
 • انتشار ترجمه مقالات برتر فلسفه حقوق توسط «ترجمان»
 • کتابخانه الکترونیکی «تبصره»
 • شماره جدید فصلنامه «مطالعات حقوق کیفری و جرم شناسی» + فایل مقالات
 • مقاله بفرستید: همایش ملی مساله شناسی قانون حمایت از آمران به معروف
 • نسخه صوتی همایش گپ و گفتی با حقوقی ها
 • شماره جدید فصلنامه «قضاوت» منتشر شد + فایل مقالات
 • دور جدید کارگاه‌های آموزشی پژوهشکده شورای نگهبان
 • معرفی کتاب: عالیجناب پازنر، هیولای حقوق‌دان (ترجمان)
 • کنفرانس ملی پدافند غیر عامل در قلمرو فضای سایبر
 • نشست علمی: همکاری های بین نهادی با تاکید بر نقش نهادهای رسمی
 • نشست علمی: بررسی موردی کودک آزاری در نظام آموزشی
 • همایش ملی رفع خشونت علیه زنان؛ چالش ها و راهکارها
 • نشست علمی: منع برده داری نوین
 • سومین جلسه از “کارگاه های آموزشی مهارت های کاربردی وکالت”
 • کارگاه مهارت های کاربردی حقوق جزا
 • نقد حقوقی فیلم «من مادر هستم»
 • نشست علمی: مبانی نظری و کاربردی دولت های محلی
 • نشست علمی: ارزیابی یک دهه فعالیت شورای حقوق بشر (۲۰۱۶_۲۰۰۶ )
 • ششمین نشست از سلسله نشست های مفاخر حقوق ایران
 • جایگاه معرفت شناختی حقوق؛ در جستجوی پارادایم عصری قانون
 • نشست علمی: “بررسی تازه ترین تحولات حقوق قراردادهای فرانسه”
 • کارگاه اصول و ساختار مقاله نویسی